Ninaloputuskannust kasu või kahju?

Ninaloputuskannust kasu või kahju?

Nohuperioodil on alati küsimus, kuidas sellest kiiremini lahti saada. Mõni pooldab rohke soolveega loputamist. Mida arvab sellest aga nina-kõrva-kurguarst Oliver Vaide?

Kas tegemist on kasuliku protseduuriga või millegi kahtlasega?

Nina loputamise propageerijad väidavad, et kuna nina on hingamisteedele justnagu filter, siis nagu iga teine filter justnagu vajaks see ka aeg-ajalt puhastamist. Kaudselt on see väide õige, aga terve ja toimiv nina limaskest saab enese puhastamisega ilma välise abita ideaalselt ise hakkama ning ei vaja lisaks mehhaaanilist puhastamist loputamise näol. Nina loputamisel niiskuse tekitatud vaevusi leevendav tunne on kahjuks petlik ning seda ei saa käsitleda raviefektina, mis tõttu on ninaloputamisest kujunenud tänapäeval suurem sõltuvus kui seda on olnud nohuravimid.

Nina ainuke organ on limaskest ning lima sellel on kaitsekiht, mille loputajad kahjuks välja pesevad. Limaskesta võimekus, tulla toime haigustega on peamiselt pärilik limaskesta omadus, mida kahjustab otseselt tolmune keskkond, haigused ja ebaterved eluviisid nt suitsetamise, kokaiin. Üheks enese kahjustamise viisiks on ka väärravi sümptomeid leevendavate nohuravipreparaatitega, mille hulka kuuluvaks tuleb lugeda ka soolvesi.

On olukordi ja haigusseisundeid, kui nina loputamisele soolveega pole paremat alternatiivi, kuid neid olukordi tuleb ette oluliselt harvem kui kohtame ennetavalt soolveega ninaloputajaid.

Kui kange peaks soolvesi olema?

Oleneb haiguse spetsiifikast ja loputamise eesmärgist. Eesmärk ei ole viia ninasse soola. Üldjuhul ei peeta nina limaskestale kahjulikuks füsioloogilist ehk 0,9% lahust. Kuivusetunde leevendamiseks võiks soolsusest üldse loobuda ning ägeda nohu ajal esinevat ninakinnisust saab kordi lihtsamini ja efektiivsemalt leevendada ninna pihustatavate ksülometasoliini sisaldavate nohuaerosoolidega.

Kas nina võiks kannuga ka põskkoopa põletiku ajal loputada?

Normaalse ninaanatoomiaga inimesel ei jõua loputusvedelik kõrvalkoobastesse. Põsekoopaid saavad loputada vaid kaasasündinud anomaalsete kõrvalkoobastega või kirurgiliselt avatud kõrvalkoobastega inimesed.

Millal ei tohiks ninaloputuskannu kasutada?

Ninaloputamine või loputuskannu kasutamine ei ole suuri probleeme põhjustanud, mis tõttu puuduvad adekvaatsed uuringud, mis kinnitaksid loputamise näidustusi või vastunäidustusi.